Patrząc na ostatnie kilka miesięcy Administratorzy CMS Joomla! mieli pełne ręce roboty. Wykryli oni pewne luki w bezpieczeństwie systemu Joomla, wynikiem czego powstały trzy bardzo istotne aktualizacje jeżeli chodzi o bezpieczeństwo systemu.

 

Pierwsza z nich dostępna jest już od 22 października (Joomla! 3.4.5) i zawiera niezwykle ważne poprawki bezpieczeństwa, dlatego też każdy z użytkowników systemu CMS Joomla! musi jak najszybciej wdrożyć na swoją stronę www. Aktualizacja Joomla 3.4.5 obejmuje trzy poprawki, mianowicie:

 

  • podatność na atak SQL Injection (dotycząca instalacji Joomla! od wersji 3.2)
  • kontrola dostępu ACL dla komponentu com_contenthistory (dotycząca instalacji Joomla! od wersji 3.2)
  • kontrola dostępu ACL dla komponentu com_content (dotycząca instalacji Joomla! od wersji 3.0)

 

Kolejną równie istotną aktualizacją Joomla, która pojawiła się na rynku 14 grudnia, jest Joomla! 3.4.6. Wiąże się ona również z poprawą bezpieczeństwa użytkowania systemu i obejmuje także 3 ważne poprawki (w tym jedna z wyskokim priorytetem).

 

Natomiast trzecia z kolei aktualizacja systemu wyszła stosunkowo niedawno (21 grudzień 2015) - Joomla! 3.4.7 i dotyczy lik w systemie bezpieczeństwa. W tej aktualizacji istotne poprawki wprowadzone przez administratorów systemu dotyczą przede wszystkim spraw związanych z sesją użytkownika - czyli istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Posiadają one najwyższy prioryter.

 

Deweloperzy Joomla znaleźli także luki w bezpieczeństwie systemu jeżeli chodzi o starsze wersje Joomla! 1.5 oraz 2.5. Wszak oficjalne wsparcie dla tych wersji zostało już zakończone, zespół zdecydował się jednak wydać nieoficjalne łatki. Stosowne aktualizacje do Joomla! w wersji 1.5 i 2.5 znajdziesz na stronie docs.joomla.org

 

Zalecana jest natychmiastowa aktualizacja systemu CMS Joomla! na swojej stronie. Pozwoli to zabezpieczyć witrynę przed atakami z zewnątrz takimi jak złośliwe wirusy zamieszczane na stronie czy nawet przejęcie strony www przez osoby trzecie. Aby tego uniknąć zaktualizuj swój system CMS Joomla! już dziś. Zalecamy również dbanie o bezpieczeństwo po stronie serwera oraz skorzystanie z dodatkowego oprogramowania do Joomla!

 

Jeżeli aktualizacja systemu na własną rękę Cię przerasta, zleć to zadanie specjalistom. Chętnie zaktualizujemy i skutecznie zabezpieczymy od ręki twoją stronę www przed możliwymi atakami. Skontaktuj się z nami:

 

tel: 506 506 767
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Adres naszego biura:
Głowackiego 22
32-500 Chrzanów
woj. małopolskie

 

joomlalogo