Korzystanie z nielicencjonowanego oprogramowania niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji. Jedną z najbardziej dotkliwych jest zagrożenie bezpieczeństwa naszego komputera. W serwisie WP tech możemy przeczytać w jaki sposób uchronić się przed zakupem takiego programu, co jak się okazuje wcale nie jest proste.

 

Ciemne strony nielegalnego oprogramowania

 

Jak pokazują badania, w Polsce niemal połowa oprogramowania pochodzi z nielegalnych źródeł. Wiążą się z tym liczne problemy z bezpieczeństwem, jako, że tego rodzaju programy najczęściej zainfekowane są wirusami, stanowią źródło ataków hakerów. Sytuacja wygląda tym gorzej, że wielu użytkowników oprogramowania nie jest świadomych prawdziwego źródła jego pochodzenia. Jest ono zazwyczaj kupowane w tak zwanych promocjach, nieuczciwi sprzedawcy często zatajają jego prawdziwe pochodzenie. Jak zatem poradzić sobie z kwestią nielegalnego oprogramowania. Jak mieć pewność, że program, który kupujemy pochodzi ze sprawdzonego źródła?

 

Uważajmy na zbyt atrakcyjne promocje

 

Zanim zdecydujemy się na zakup oprogramowania, sprawdźmy jego cenę rynkową. Jeżeli znajdziemy ofertę, która będzie bardzo odbiegać od regularnej ceny, powinniśmy zachować ostrożność. Dobrym sposobem na zakup z pewnego źródła jest również sprawdzenie na stronie producenta listy autoryzowanych sprzedawców. Kiedy natomiast kupujemy oprogramowanie w pudełku, sprawdźmy, czy zawiera ono kompletny zestaw elementów. A wreszcie koniecznie pamiętajmy, żeby nie pobierać oprogramowania ze strony innej niż niż strona jego producenta.

 

oprogramowanie