W tym wpisie na blogu omówimy wszystko, co należy wiedzieć o audytach SEO stron internetowych. Wszyscy wiemy, jak ważne jest posiadanie dobrze zoptymalizowanej strony internetowej pod kątem wyszukiwarek. Jednak większość firm wciąż ma problemy z optymalizacją witryny. W końcu jest tak wiele rzeczy, które trzeba śledzić i sprawdzać dwukrotnie podczas tworzenia lub optymalizacji strony internetowej. Dlatego właśnie seo analiza strony www jest tak pomocna! Audyt SEO strony internetowej pozwoli Ci zorientować się, jak bardzo Twoja strona jest widoczna w wyszukiwarkach takich jak Google czy Bing. Może się nawet okazać, że Twoja konkurencja znalazła sposób, aby pogrzebać Cię w wynikach wyszukiwania - co oznacza, że musisz jak najszybciej podjąć działania! Audyt SEO da Ci również wgląd w to, jakie treści są przez nich wykorzystywane, a jakie nie - co oznacza, że teraz jest dobry moment, aby zacząć myśleć o tym, jakie słowa kluczowe i tematy będą korzystne dla Twojej firmy!

Ile kosztuje audyt SEO i kto może go przeprowadzić?

Firma zajmująca się audytem może przeanalizować wiele różnych aspektów wpływających na działanie strony. Na przykład, może sprawdzić architekturę i wygląd witryny, jej zawartość, linki wewnętrzne i status indeksowania. W zależności od zakresu audytu, cena może się różnić i jest wypadkową wielu czynników W przypadku szeroko zakrojonego audytu przeprowadzanego przez profesjonalistę, cena może być wysoka, jednak dobrze wprowadzone zalecenia z audytu pozwolą na wzrost zysków. Jeśli jednak masz ograniczony budżet, możesz przeprowadzić seo darmowe samodzielnie, korzystając z bezpłatnych narzędzi Google.

Co to jest audyt SEO strony internetowej?

Audyt SEO strony internetowej to kompleksowa analiza SEO Twojej strony. Jego celem jest określenie aktualnego stanu SEO witryny i zaproponowanie sposobów jego optymalizacji. Audyt SEO online może obejmować audyt treści, ocenę architektury witryny i nawigacji oraz analizę słów kluczowych używanych w witrynie. Audyt SEO strony internetowej może być pomocny w zdiagnozowaniu problemów z SEO on line witryny, odkryciu możliwości jej poprawy lub określeniu, czy istniejąca strategia SEO wymaga zmiany. Audyt strony internetowej można przeprowadzić na każdym etapie procesu SEO, niezależnie od tego, czy planuje się uruchomienie nowej witryny, czy też chce się poprawić SEO istniejącej witryny.

Co to jest audyt SEO strony internetowej?

Audyt SEO jest istotną częścią zarządzania SEO twojej strony internetowej. Pozwala on kompleksowo ocenić, jak dobrze witryna jest zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek, zidentyfikować problemy z jej pozycjonowaniem oraz określić priorytety strategii SEO na przyszłość.

Audyt SEO jest często przeprowadzany w odpowiedzi na problem z SEO witryny lub gdy chcemy ocenić gotowość witryny do nowej kampanii marketingowej. Na przykład, jeśli witryna doświadcza spadku ruchu organicznego, można przeprowadzić audyt, aby ustalić przyczynę tego spadku. Audyt może również pomóc w podjęciu decyzji, czy zlecić SEO na zewnątrz.

Może pomóc w podjęciu strategicznych decyzji dotyczących pozycjonowania strony, np. czy należy przeprojektować witrynę lub zaktualizować jej treść w celu poprawy SEO. Przeprowadzenie audytu SEO może pomóc uniknąć typowych błędów, które mogą negatywnie wpłynąć na SEO witryny, takich jak zapominanie o umieszczeniu słowa kluczowego w tytule strony.

Audyt SEO jest bardzo ważny, ponieważ pozwala zidentyfikować wszelkie problemy z witryną przed jej umieszczeniem w sieci. Pomoże ci on również stworzyć lepszą stronę, pokazując, co należy poprawić, aby mogła ona osiągnąć najlepsze wyniki w rankingu wyszukiwarek. Audyty SEO mogą również pomóc w identyfikacji problemów, takich jak niedziałające linki i zduplikowana treść, które mogą nie być widoczne gołym okiem.

Jak wspomniano powyżej, Google wprowadziło obowiązek przeprowadzania audytu SEO dla wszystkich stron, które planują pojawić się w wyszukiwarce. Stało się tak, ponieważ firma odkryła, że w wielu witrynach występują luki, które mogą być wykorzystywane przez spamerów i cyberprzestępców. Audyt jest sposobem na zapewnienie przez Google jakości swoich wpisów.

Jak zrobić audyt SEO?

Dokładna analiza SEO pomoże Ci zidentyfikować obszary problematyczne w Twojej obecnej strategii. Na przykład, możesz kierować się na niewłaściwe słowa kluczowe lub mieć zbyt wiele niskiej jakości backlinków. Mogą również występować problemy z architekturą strony lub stosować złą strategię treści. Audyt SEO strony pozwoli Ci dowiedzieć się, co wymaga poprawy oraz dostarczy Ci informacji potrzebnych do stworzenia strategii poprawy. Pozwoli Ci spojrzeć na Twoją witrynę obiektywnie i dostrzec jej mocne i słabe strony. Dzięki tej wiedzy można podjąć świadome decyzje o tym, na czym należy skoncentrować wysiłki w celu wprowadzenia zmian.

Podczas przeprowadzania audytu SEO ważne jest, aby spojrzeć poza bieżące problemy i zastanowić się nad przyszłością. Pomoże to opracować mapę drogową dla poprawy SEO. Jest prawdopodobne, że w przyszłości algorytmy wyszukiwarek znowu się zmienią. Dlatego ważne jest, aby przewidzieć te zmiany i odpowiednio dostosować swoją strategię. Audyt daje informacje potrzebne do planowania na przyszłość. Może pomóc zidentyfikować obszary, które można poprawić, aby pozostać konkurencyjnym w przyszłości, takie jak jakość treści czy autorytet linków. Kompleksowy audyt może pomóc w określeniu celów na przyszłość i stworzyć mapę drogową, jak je osiągnąć.

Pierwszym krokiem w każdym audycie SEO jest uzyskanie jasnego obrazu aktualnej kondycji SEO witryny. Pomoże to zidentyfikować obszary problematyczne w bieżącej strategii, a także określić priorytety działań w celu ich poprawy. Możesz dowiedzieć się, jak dobrze działa obecnie Twoja witryna, przeprowadzając dokładny audyt elementów SEO na stronie, takich jak znaczniki tytułu, opisy meta i adresy URL. Cenne spostrzeżenia można również uzyskać na podstawie elementów off-page SEO, takich jak siła backlinków oraz autorytet witryny. Jeśli obecna strategia SEO twojej witryny utrudnia ci osiągnięcie pozycji w rankingu, audyt SEO stronymoże pomóc ci zidentyfikować sposoby jej poprawy.

Jeśli przeprowadzasz audyt regularnie, możesz wykorzystać jego wyniki do zidentyfikowania obszarów wymagających poprawy i zobaczyć, jak te zmiany wpływają na wydajność witryny. Audyt może również pomóc w zidentyfikowaniu obszarów, które dobrze funkcjonują oraz w określeniu pozytywnych zmian w kondycji witryny. Dzięki tym spostrzeżeniom można stworzyć plan działania dla przyszłych ulepszeń i monitorować postępy w realizacji celów. Pomoże to utrzymać się na właściwym torze i efektywniej zarządzać czasem.

Jak przeprowadzić audyt SEO?

 • Przeanalizuj słowa kluczowe - To może pomóc Ci poprawić treść poprzez ukierunkowanie się na odpowiednie terminy, które spowodują większy ruch na Twojej stronie.

 • Analiza treści - informacje te można wykorzystać do optymalizacji tytułów i opisów w celu zwiększenia liczby kliknięć.

 • Analiza backlinków - informacje te można wykorzystać do stworzenia bardziej wiarygodnych linków w celu poprawy siły witryny.

 • Analiza architektury witryny - informacje te można wykorzystać do stworzenia lepszej nawigacji na stronach oraz uporządkowania treści w celu łatwiejszej konsumpcji.

 • Analiza konkurencji - można wykorzystać te informacje do stworzenia własnej strategii poprawy SEO, skupiając się na słabych stronach konkurencji.

 • Tworzenie planu działań na rzecz poprawy - informacje z audytu można wykorzystać do stworzenia planu działań na rzecz poprawy SEO.

Co zawiera audyt SEO?

Google wprowadziło obowiązek przeprowadzania audytu SEO dla wszystkich witryn, zanim zostaną one umieszczone w wyszukiwarce. Powodem tego jest fakt, że w większości stron internetowych wykryto luki, które mogą być wykorzystywane przez spamerów i cyberprzestępców. Ponieważ głównym celem Google jest dostarczanie użytkownikom najlepszych i najbardziej trafnych wyników wyszukiwania, firma wprowadziła tę nową zasadę jako sposób na zapewnienie wysokiej jakości swoich list.

Audyt SEO to doskonały sposób na zidentyfikowanie wszelkich potencjalnych problemów z witryną, dzięki czemu można podjąć działania i poprawić je przed ponownym przesłaniem witryny do przeglądu. Jeśli czytasz ten artykuł, zakładamy, że wiesz już, czym jest analiza SEO i dlaczego potrzebujesz go dla swojej witryny. W tym wpisie na blogu omówimy wszystko, co należy wiedzieć o przeprowadzaniu audytu witryny, aby przeszła ona kontrolę Google w jak najlepszym świetle. Aby przeprowadzić pełne seo online strony internetowej, wykonaj cztery poniższe kroki oraz poproś firmę, która przygotowuje audyt o raport SEO.

Audyt struktury i wyglądu witryny

Struktura i wygląd witryny, jako pierwsze robią na potencjalnych klientach i wyszukiwarkach wrażenie, mogą mieć ogromny wpływ na SEO witryny.

 • Skorzystaj z witryny takiej jak SEMrush, aby sprawdzić swój autorytet domeny (DA) i autorytet strony (PA). Domain Authority to wynik obliczany na podstawie kilku różnych czynników, w tym ilości linków przychodzących do domeny oraz jakości tych linków. Page Authority jest bardzo podobny, z tą różnicą, że bierze pod uwagę liczbę i jakość linków kierujących do poszczególnych stron w witrynie, a nie do całej domeny.

 • Aby dowiedzieć się, jak Twoja witryna jest obecnie zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek, użyj narzędzia do audytu SEO, takiego jak SEMrush Site Audit, aby przeanalizować architekturę i wygląd Twojej witryny.

Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek to trudne zadanie, ale bardzo ważne. Postępując zgodnie z tymi wskazówkami, możesz zoptymalizować swoją witrynę pod kątem wyszukiwarek i zwiększyć jej widoczność na stronach wyników wyszukiwania.

Struktura i wygląd witryny, jako pierwsze robią na potencjalnych klientach i wyszukiwarkach wrażenie, mogą mieć ogromny wpływ na SEO witryny.

Audyt treści

Audyt treści to kompleksowa analiza treści na Twojej stronie. Może on pomóc w zidentyfikowaniu problemów z treścią witryny, takich jak zbyt duża ilość słów kluczowych lub niewystarczające skupienie się na intencjach użytkownika. Słowa kluczowe, opisy meta i tytuły stron mają kluczowe znaczenie dla SEO, ale dzięki nim ludzie odkrywają Twoją witrynę w wyszukiwarkach. Słowa kluczowe użyte w tych elementach strony mają bezpośredni wpływ na to, jak wyszukiwarki oceniają Twoją zawartość i czy pojawia się ona na pierwszej stronie wyników Audyt treści może pomóc w zidentyfikowaniu:

 • braku treści w witrynie

 • rozmieszczenia treści w witrynie

 • typów treści, których brakuje

 • ukierunkowania treści w witrynie

 • potencjalnych problemów z treścią w witrynie.

Audyt struktury linkowania

Struktura linków na Twojej stronie jest tym, co pozwala jednej stronie linkować do innej. Pozwala ona także wyszukiwarkom na przeszukiwanie i zrozumienie Twojej witryny. Dlatego ważne jest, aby zoptymalizować strukturę linków dla wyszukiwarek. Użyj narzędzia do audytu SEO, takiego jak narzędzie do audytu linkowania w sekcji SEO w Ahrefs, aby przeanalizować strukturę linkowania Twojej strony.

Lista kontrolna dla zawartości strony

 • Czy Twoje strony są zoptymalizowane pod kątem słów kluczowych typu long-tail?

 • Czy treść jest łatwa do zrozumienia i dobrze napisana?

 • Czy Twoje akapity są zbyt długie lub zbyt krótkie?

 • Czy Twoja treść jest bogata w informacje?

 • Czy na twoich stronach są zdjęcia (lub filmy)?

 • Czy obrazki mają podpisy?

 • Czy Twoje obrazy mają znaczniki alt?

 • Czy masz strategię linkowania wewnętrznego?

 • Czy Twoje linki są typu no-follow?

 • Czy używasz podtytułów?

Audyt Google Analytics

Dokładny bezpłatny audyt SEO powinien również obejmować audyt Google Analytics. Pozwoli Ci to zorientować się, jak Twoja witryna radzi sobie obecnie i jakie obszary wymagają poprawy. Podczas audytu Google Analytics należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych obszarów, w tym:

- Publiczność

- Cele

- Źródła ruchu

- Konwersje

- Pozyskiwanie

- Treści

- Społeczności

Stworzenie planu działania

Analiza SEO może pomóc Ci zidentyfikować problemy z SEO Twojej witryny i zasugerować sposoby na ich poprawę. Jeśli to konieczne, można uszeregować listę zadań według obszarów witryny, które wymagają najwięcej pracy. - Po przeprowadzeniu audytu SEO należy sporządzić listę problemów i możliwości, jakie stwarza SEO witryny. Nadaj tym kwestiom priorytety w zależności od ich znaczenia i pilności. - Po przeprowadzeniu audytu SEO powinieneś lepiej zrozumieć stan SEO swojej witryny. Mając te informacje, można podjąć strategiczne decyzje dotyczące SEO, np. czy należy przeprojektować witrynę lub zaktualizować jej treść, aby poprawić jej SEO.

Jak przeprowadzić audyt strony internetowej?

Audyt SEO strony to proces, który pomaga wykryć potencjalne zagrożenia lub słabości w serwisie. Audyt witryny może być tak prosty, jak przegląd kodu witryny, lub może obejmować bardziej szczegółowe testowanie funkcjonalności witryny. Audyt może również obejmować przegląd analityki witryny i innych danych w celu zidentyfikowania obszarów wymagających poprawy. Audyt może być wykonany przez zespół wewnętrzny lub przez firmę zewnętrzną. Celem jest stworzenie planu ulepszeń oraz zwiększenie bezpieczeństwa i wydajności witryny, mając do wglądu raport SEO, w którym będą wyszczególnione wszystkie elementy do poprawy.

Aby zrozumieć, co wchodzi w skład audytu SEO, musimy najpierw zrozumieć podstawy SEO. Zacznijmy więc od definicji.

SEO to skrót od Search Engine Optimization. Jest to proces mający na celu poprawę widoczności witryny lub strony internetowej w organicznych wynikach wyszukiwania dla określonych słów kluczowych.

Kompleksowy audyt SEO strony obejmuje szereg różnych obszarów witryny:

 • Struktura witryny odnosi się do sposobu, w jaki witryna jest zorganizowana i zbudowana. Obejmuje ona hierarchię stron, a także sposób rozmieszczenia treści w witrynie. Struktura witryny ma zasadnicze znaczenie dla udanej kampanii SEO. Bez prawidłowo skonstruowanej witryny jest mało prawdopodobne, abyś zobaczył jakikolwiek pozytywny ruch w organicznych rankingach wyszukiwania.

 • Treść - treść jest siłą napędową witryny. To właśnie jej szukają odwiedzający po wejściu na Twoją stronę lub blog. Bez wysokiej jakości treści witryna będzie miała trudności z generowaniem ruchu, leadów i sprzedaży. Podczas przeprowadzania audytu SEO należy skupić się na tworzeniu wysokiej jakości treści, które odbiorcy docelowi uznają za przydatne. Upewnij się, że treść jest dokładna, szczegółowa i łatwa do zrozumienia i skonsumowania.

 • Struktura adresów URL - struktura adresów URL każdej strony w witrynie powinna być zoptymalizowana pod kątem SEO. Idealna struktura adresów URL to opisowy i odpowiedni tytuł, po którym następuje adres URL właściwej strony. Jeśli masz długi adres URL, rozważ podzielenie go na mniejsze i bardziej czytelne segmenty.

 • Słowa kluczowe i badanie słów kluczowych - Kiedy treść jest już gotowa do wprowadzenia na rynek, należy przeprowadzić badanie słów kluczowych, aby określić, na których słowach kluczowych należy się skupić. Dokładna analiza SEO zbada obecne słowa kluczowe i skoncentruje się na poprawie wyników dla tych terminów. Pamiętaj, aby wybrać słowa kluczowe, które są istotne i często wyszukiwane przez docelowych odbiorców.

 • Aspekty techniczne - Techniczne aspekty audytu SEO zbadają techniczne podstawy witryny. Obejmuje to takie elementy, jak sitelink, szybkość ładowania i gotowość do obsługi urządzeń mobilnych. Wszystkie te elementy odgrywają istotną rolę w określaniu pozycji witryny w rankingu, dlatego ważne jest, aby sprawdzić wszystkie te elementy.

 • Backlinki - Backlinki są istotną częścią każdej kampanii SEO. Są one łączami pomiędzy witryną użytkownika a innymi witrynami w Internecie. Im więcej backlinków posiada dana witryna, tym lepiej prezentuje się ona w oczach Google. Dokładny audyt SEO zbada jakość backlinków oraz zaproponuje zalecenia dotyczące poprawy.

 • Analiza konkurencji - dobry audyt SEO powinien również obejmować analizę konkurencji. Pozwoli to zorientować się, z czym należy się zmierzyć oraz co należy zrobić, aby wyprzedzić konkurencję. Analiza konkurencji ujawni, na jakie słowa kluczowe celuje Twoja konkurencja, a także jakie rodzaje treści publikuje, aby przyciągnąć ruch.

Jak sprawdzić jakość strony internetowej?

Jakość to słowo, które często pojawia się w kręgach twórców oprogramowania, ale nie zawsze istnieje zgoda co do tego, co ono oznacza i jak je mierzyć. Jeśli kiedykolwiek pracowałeś przy testowaniu oprogramowania lub zapewnianiu jakości, wiesz, że pomiar jakości to coś więcej niż tylko gramatyka i ortografia. Jakość strony internetowej jest zazwyczaj rozpatrywana z perspektywy użytkownika, w przeciwieństwie do standardów dostępności, które mają zapewnić zgodność ze standardami. W jakim stopniu Twoja witryna spełnia oczekiwania użytkowników? Czy na stronie znajdują się elementy, które są niewygodne lub utrudniają użytkownikom znalezienie informacji?

Istnieje wiele sposobów na sprawdzenie jakości strony internetowej. Jedną z najpopularniejszych metod jest użycie narzędzia Google PageSpeed Insights. To narzędzie zapewnia ogólny wynik Twojej witryny, a także zawiera sugestie dotyczące poprawy wydajności witryny.

Narzędzie sprawdza Twoją witrynę pod kątem różnych reguł, takich jak:

- Czas potrzebny na załadowanie strony

- Liczba różnych typów plików na stronie

- Jak dobrze zoptymalizowane są obrazy

Audyt SEO strony wykonawczej

Audyt ten ma na celu zidentyfikowanie problemów z wyglądem i funkcjonalnością front-endowej (czyli wykonawczej) strony witryny. W szczególności ma ocenić wygląd strony, jej nawigację i zawartość, z naciskiem na identyfikację wszelkich problemów, które utrudniają korzystanie z witryny. Większość z tych problemów można zidentyfikować wizualnie, ale niektóre, np. niedziałające łącza, mogą wymagać przeprowadzenia testów.

Audyt jakości treści

Audyt ten ma na celu określenie gęstości i jakości treści znajdujących się na stronie. W szczególności audyt ma na celu ocenę przestrzegania przez witrynę standardów długości i formatu (np. czy strony są zbyt długie lub zbyt krótkie? czy zawierają zbyt wiele lub zbyt mało szczegółów?) Próbuje się także zidentyfikować wszystkie części witryny, których brakuje lub które są zbędne.

Audyt User Experience (UX)

Audyt UX jest zazwyczaj przeprowadzany przy użyciu listy kontrolnej, która ocenia wiele czynników, w tym architekturę informacji, copywriting, grafikę i dostępność. Audyt ten ma na celu określenie stopnia, w jakim witryna spełnia oczekiwania użytkowników. Może również obejmować przegląd danych analitycznych strony, aby uzyskać informacje o zachowaniach użytkowników.

Audyt uszkodzonych linków i obrazów

Audyt ten ma na celu zidentyfikowanie niedziałających linków i brakujących w witrynie obrazów. W tym celu można użyć narzędzia takiego jak narzędzie do sprawdzania uszkodzonych linków lub narzędzie do wyszukiwania uszkodzonych obrazków. Możesz również przeprowadzić audyt ręczny, przeglądając linki i obrazy na stronie. Jeśli znajdziesz linki lub obrazy, które nie działają zgodnie z oczekiwaniami, możesz zastosować kilka różnych strategii radzenia sobie z nimi. Po pierwsze, można spróbować znaleźć źródło problemu (np. w samej treści, kodzie lub obrazie) i naprawić go, albo zidentyfikować stronę, na której występuje problem, i dodać notatkę informującą użytkowników, że łącze lub obraz są uszkodzone.

Audyt jakości UAT (User Acceptance Test)

Audyt ten ma na celu sprawdzenie, czy strona jest gotowa do oddania użytkownikom i czy spełnia wymagania projektu. Aby przeprowadzić ten audyt, musisz stworzyć plan testów i wykorzystać go do symulacji rzeczywistych zachowań użytkowników na stronie. Jeśli pracowałeś z narzędziem do zarządzania projektami, takim jak Jira lub Trello, możesz wykorzystać te narzędzia do zorganizowania planu testów.

Analiza SEO online - ostateczny przewodnik

Jeśli chodzi o analizę SEO, możliwości są niemal nieograniczone. Istnieje wiele różnych aspektów, które można analizować i w każdej chwili można zagłębić się w każdy z nich. Nie ma dobrego ani złego sposobu analizowania SEO online.

Niektórzy ludzie wolą skupiać się na szerszym obrazie, a inni wolą analizę bardziej szczegółową i drobiazgową. Jednak niezależnie od stylu analizy, istnieją pewne uniwersalne najlepsze praktyki, które pomogą w ogólnej optymalizacji witryny pod kątem wyszukiwarek.

Analiza SEO online to proces sprawdzania aktualnego stanu witryny i identyfikowania możliwości jego poprawy. Obejmuje ona analizę aktualnego rankingu witryny, ruchu i innych wskaźników, a następnie porównanie tych liczb z oczekiwaniami. Na tej podstawie można zidentyfikować obszary witryny, które można poprawić.

Analiza SEO może być przeprowadzona w dowolnym momencie, dlatego ważne jest, aby być na bieżąco. Jeśli zauważysz, że Twoje rankingi spadają, możesz zacząć sprawdzać, dlaczego tak się dzieje. Dzięki temu będzie można podjąć działania i spróbować rozwiązać problem, zanim będzie za późno.