Favicon

Favicon to mała ikona lub obrazek widoczny na pasku adresu przeglądarki lub w karcie zakładki. Zazwyczaj jest to logo witryny lub inny wizualny symbol, który identyfikuje witrynę i ułatwia jej odnalezienie wśród innych zakładek. Favicon jest widoczny, gdy odwiedzasz stronę internetową. Jeśli witryna ma favicon, pojawi się on na pasku adresu przeglądarki i na karcie zakładki. Jeśli nie ma faviconu, zostanie wyświetlona domyślna ikona przeglądarki.

 

Jak utworzyć favicon?

Aby utworzyć favicon, musisz mieć obrazek o wymiarach 16x16 pikseli w formacie ICO lub PNG. Najlepiej jest mieć logo witryny, aby stworzyć odpowiedni obrazek. Możesz skorzystać z edytora obrazu, takiego jak Adobe Photoshop lub GIMP, aby zmienić obrazek lub logo witryny na odpowiedni format i wymiary. Możesz także skorzystać z wielu darmowych narzędzi online do tworzenia favicon.

Po utworzeniu obrazka musisz umieścić go na serwerze witryny. Musi być dostępny pod adresem URL, aby przeglądarka mógł go wczytać i wyświetlić jako favicon. Najczęściej nazwa pliku jest favicon.ico, ale może się różnić w zależności od witryny.

Jak dodać favicon do strony internetowej?

Aby dodać favicon witryny do strony internetowej, wystarczy dodać kilka linii kodu w sekcji dokumentu HTML. Kod powinien wyglądać mniej więcej tak:

Ścieżka do faviconu to adres URL do pliku ikony. Zazwyczaj jest to favicon.ico lub inna nazwa pliku.

Po dodaniu tego kodu do strony internetowej favicon powinien pojawić się na pasku adresu przeglądarki i na karcie zakładki, gdy odwiedzasz witrynę. Jeśli nadal nie widzisz faviconu, spróbuj odświeżyć stronę lub wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki.